تبلیغات
هرکی،هر چی،فقط برای علم
قالب وبلاگ

هرکی،هر چی،فقط برای علم
آن کس که بداند و نداند که بداند * بیدار کنیدش که بسی خفته نماند 

واکنش نوسانی 

 

هرگاه محلولی از مالونیک اسید، نشاسته و یون منگنز II به محلولی از هیدروژن پراکسید، یون یدات و سولفوریک اسید اضافه شود حبابهای گاز تشکیل می شود و رنگ مخلوط حاصل به صورت نوسانی مرتبا از بی رنگ به کهربایی و آبی در می آید. وقتی مخلوط واکنش بهم نخورد نوسانهای رنگ محلول تمام نمی شود. نمایش واکنش الکترودها نشان می دهد که تغییرات در پتانسیل الکتروشیمیایی با تغییرات رنگ همراهی می کند. سرانجام تکرار بین نوسانهای طول موج ها و تغییرات در پتانسیل کوچکتر می شود تا در آخر تغییراتی مشاهده نمی شود.

با بهم زدن محلول:

 

محلولی از مالونیک اسید، نشاسته و کاتالیست منگنز  II  به محلولی از هیدروژن پراکسید، یدات و سولفوریک اسید اضافه می شود.  واکنش شامل چندین مرحله است:

 

یک مرحله تولید میکند ید، گاز هیدروژن، گاز کربن دی اکسید وقتی غلظت ید به اندازه کافی باشد  تری یدید پدید می آید و کمپلکس آبی رنگی با نشاسته تولید می شود.

 

مرحله دوم استفاده از ید، تغییر میدهد تشکیل کمپلکس آبی را.بر اساس نوسانات غلظت ید، رنگ محلول تغییر میکند از بی رنگ به کهربایی تا آبی.

 

     

 

 

بدون بهم زدن :

 

واکنش را بدون بهم زدن  تکرار می کنیم در نتیجه نوسانات رنگ کل مخلوط منظم نمی شود. تغییر رنگ ظاهر میشود مانند یک موج در بین مخلوط. همچنین تشکیل حبابهای گاز هم نوسانی است.

(بدقت گوش کنید که تغییر صدای فش فش هماهنگ با تغییر نوسانی رنگ است.)

    

 

 

 

 

واکنش زیرنظر گرفته شده با الکترودها:

 

محلولی از مالونیک اسید، نشاسته و کاتالیست منگنز  II  به محلولی از هیدروژن پراکسید، یدات و سولفوریک اسید اضافه می شود. پتانسیل الکتریکی محلول زیرنظر گرفته میشود با الکترود پلاتین متصل به یک نوار ثبت کننده نمودار. تغییر هر رنگ همراه با تغییر ولتاژ است. با پیشرفت واکنش، زمان تغییر بین رنگ و ولتاژ زیاد میشود. سرانجام نوسانات رنگ دیگر قابل مشاهده نیست، و نوسانات ولتاژ خیلی کم خواهد شد.  تولید ید ادامه خواهد یافت تا یکی از واکنش دهنده ها تمام شود.

   
طبقه بندی: شیمی،
[ پنجشنبه 3 آذر 1390 ] [ 11:08 ق.ظ ] [ پدرام دهستانی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلام
به وبلاگ من خوش اومدی،من پدرام دانش آموز سال دوم تجربی دبیرستان علامه حلی ناحیه2 کرمان هستم،قصدم هم از ایجاد این وبلاگ کمک رسانیه و بیشتر سعی من گذاشتن موارد مفید علمیه،پس هر چی لازم دارید بگید تا براتون بذارم.
نمیخوام یه وبلاگ خشک رو براتون ایجاد کرده باشم پس میخوام با نظراتتون من رو شاد کنید پس از این رو نظرات خودتون رو به ایمیل:pedram.dh76@yahoo.com بفرستید و یا در بخش نظرات برای همون موضوع،نظر خودتونو بذارید،قربونتون پدرام و ....
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
نظر سنجی
از کدام مطلب برایتان بیشتر بگذارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

كد تقویم

دریافت كد بازی آنلاین تصادفی

بازی جذاب فرودگاه جنون
بازی آنلاین
ابزار وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بک لینک