تبلیغات
هرکی،هر چی،فقط برای علم
قالب وبلاگ

هرکی،هر چی،فقط برای علم
آن کس که بداند و نداند که بداند * بیدار کنیدش که بسی خفته نماند 
شكافت  هسته ای، عامل نیمی از حرارت زمین است!


كنسرسیومی از فیزیكدانان و سایر دانشمندان، در گزارشی، شكافت هسته ای را یكی از نیروهای اصلی پشتیبان حركات قاره ها و پوسته زمین خوانده اند.

كنسرسیومی از فیزیكدانان و سایر دانشمندان، در گزارشی، شكافت هسته ای را یكی از نیروهای اصلی پشتیبان حركات قاره ها و پوسته زمین خوانده اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشمندان با استفاده از آشکارسازهای نوترینو در ژاپن (آشكارساز كامیوكا) و ایتالیا (آشكارساز بوركسینو) و با اندازه گیری جریان تناقضی این ذرات خنثی كه از زمین بیرون می آیند، به این نتیجه رسیدند كه شكافت های هسته ای عامل نیمی از گرمای زمین هستند.

نوترینوها و ضد نوترینوها كه به دلیل نداشتن تغییر و سایر خصوصیات به طور آزادانه در جرم و فضا حركت می كنند در زمان زوال توسط مواد رادیواكتیو آزاد می شوند.

زمین پر از عناصر رادیواكتیو مانند اورانیوم، توریوم و پتاسیم است. طی میلیاردها سال از شكل گیری زمین، ایزوتوپ های رادیواكتیو دقیقا مانند راكتورهای هسته ای ساخت دست انسان، شكافته شده و از خود انرژی و همچنین ضدنوترینو آزاد كرده اند.

این انرژی به گرم كردن سنگ ها منجر شده و نیروهای عنصری صفحات تكتونیكی را در حركت نگه می دارد. با اندازه گیری انتشارهای ضدنوترینو، دانشمندان می توانند میزان گرمای زمین را كه از این زوال رادیواكتیوی ناشی می شود مشخص كنند.

این حرارت در حال حاضر پس از اندازه گیری تعداد ذرات ضدنوترینوی خارج شده از زمین در حدود ۲۰ تراوات یا نزدیك به دوبرابر انرژی مورد استفاده تمام مردم زمین است.

این میزان به همراه چهار تراوات از پتاسیم شكافته شده می تواند كوه ها را حركت داده یا حداقل منجر به برخوردهایی شوند كه آنها را به وجود آورده است.

این اندازه گیری جدید و دقیق كه توسط تیم آشكارساز كامیوكا انجام شده، به دلیل بسته شدن راكتور هسته ای كاشیوازاكی كاریوای ژاپن در پی زلزله سال ۲۰۰۷ امكان پذیر شد. چه در غیر این صورت دانشمندان نمی توانستند ذرات طبیعی را از ذرات آزادشده توسط نیروگاه تشخیص دهند.

این آشكارساز در زیر كوه ایكنویاما برای دور بودن از اشعه كیهانی قرار دارد.

اندازه گیری های جدید نشان داده كه زوال رادیواكتیوی، نیمی از حرارت كلی زمین را تولید می كند كه بر اساس دمای سنجیده شده در داخل چاله های پوسته زمین تا ۴۴ تراوات است.

نیم دیگر این حرارت توسط شكل گیری زمین یا سایر علل كه تا امروز ناشناخته باقی مانده اند به وجود می آید. مقداری از این حرارت احتمالا از زمان شكل گیری زمین در هسته مذاب آهنی زمین به دام افتاده، در حالی كه زوال اتمی عمدتا در پوسته و جبه اتفاق می افتد اما با وجود شكافت هایی كه این میزان حرارت را تولید می كنند، زمین گرمتر نشده و از این رو حركت قاره ها نیز تا صدها میلیون سال آینده متوقف نخواهد شد. این موضوع بدین معنی است كه هنوز انرژی زمین گرمایی یا انرژی هسته ای طبیعی زیادی برای جمع آوری وجود دارد.
طبقه بندی: زمین شناسی،
[ جمعه 31 تیر 1390 ] [ 02:35 ب.ظ ] [ پدرام دهستانی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلام
به وبلاگ من خوش اومدی،من پدرام دانش آموز سال دوم تجربی دبیرستان علامه حلی ناحیه2 کرمان هستم،قصدم هم از ایجاد این وبلاگ کمک رسانیه و بیشتر سعی من گذاشتن موارد مفید علمیه،پس هر چی لازم دارید بگید تا براتون بذارم.
نمیخوام یه وبلاگ خشک رو براتون ایجاد کرده باشم پس میخوام با نظراتتون من رو شاد کنید پس از این رو نظرات خودتون رو به ایمیل:pedram.dh76@yahoo.com بفرستید و یا در بخش نظرات برای همون موضوع،نظر خودتونو بذارید،قربونتون پدرام و ....
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
نظر سنجی
از کدام مطلب برایتان بیشتر بگذارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

كد تقویم

دریافت كد بازی آنلاین تصادفی

بازی جذاب فرودگاه جنون
بازی آنلاین
ابزار وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بک لینک